-

Zadziorny-Mietek

Komentarze użytkownika

@Heribert Prantl i Der Spiegel czyli niemiecka prasa w brunatnych oparach. (16 września 2017 18:43)

Niepotrzebnie ulegasz emocjom, przedstawiłem (w ogromnym skrócie) aktualny stan prawny i jproblemy związane z reparacjami, ale z tymi ustanowionymi w Jałcie i Poczdamie. Traktat 2+4 ostatecznie zakończył ich żywot, bo jest pod względem prawa międzynarodowego tzw. surogatem traktatu pokojowego. Odnośnie oświadczenia rządu PRL problem tkwi w tym, że użyto w nim słowa "Niemcy". Stąd co najmniej dwojakie interpretacje skuteczności tego dokumentu - i kto ma rozstrzygnąć która jest poprawna?

Ty zaś chyba piszesz o innych reparacjach, takich które państwo polskie miałoby uzyskać wskutek indywidualnego pozwu złożonego przeciwko państwu niemieckiemu w którymś z międzynarodowych trybunałów zajmujących się rozstrzyganiem sporów międzypaństwow ...

Zadziorny-Mietek
19 września 2017 00:50

@Heribert Prantl i Der Spiegel czyli niemiecka prasa w brunatnych oparach. (16 września 2017 18:43)

Przepraszam za długość i pewną nieskładność poniższego komentarza, lecz być może wyjaśni on lub naprowadzi zainteresowanych na jakąś część tematu reparacji od Niemiec dla Polski, a także umożliwi wstępny, pobieżny wgląd w zagadnienie bez jakże zrozumiałych, ale i przeszkadzających, emocji.

W Jałcie i Poczdamie ustalono, że przyszłe reparacje wojenne od pokonanych Niemiec wyniosą w sumie 20 mld ówczesnych dolarów amerykańskich, połowę tej kwoty miały otrzymać Sowiety i Polska, zaś drugie 10 mld USD osiemnaście innych państw (w tym Francja, USA i Wlk. Brytania). Ustalono również, że nie będzie od Niemiec dochodzona rekompensata za wszystkie szkody wyrządzone wskutek wywołanej przez nie wojny, były one bowiem tak gigantyczne, że ich pokrycie leżało poza zasięgiem m ...

Zadziorny-Mietek
18 września 2017 22:49


@Heribert Prantl i Der Spiegel czyli niemiecka prasa w brunatnych oparach. (16 września 2017 18:43)

Straty i szkody materialne poniesione przez Polskę w latach 1939-1945 wskutek niemieckiej agresji i okupacji zostały oszacowane w latach 1945-1947 r. przez Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów. Zestawienia wysokości strat zostały opublikowane w styczniu 1947 r. w "Sprawozdaniu w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski w latach 1939-1945". Według stanu na 19 maja 1945 r. wyliczono je łącznie na 248.423 mln złotych (na stronie nr 30 Sprawozdania) (1 złoty z 1.09.1939 r.).

Zadziorny-Mietek
17 września 2017 12:31

@Ku niepodległości: fantom mety. (15 września 2017 12:47)

Po zawieszeniu broni na zachodzie, już od 12.11.1918 r. armia niemiecka na zachodzie zaczęła być demobilizowana. Na wschodzie, na terenie Rosji (Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa), pozostała jednak potężna ilość doskonale uzbrojonego wojska, które prowadziło regularną walkę z Sowietami i Łotyszami. Niemcom zależało na jak najszybszej jego ewakuacji koleją do Prus Wschodnich, a następnie do Rzeszy i dyslokację rozpoczęto w trzeciej dekadzie listopada. W zamiarze niemieckiego dowództwa miało ono stać się podstawą do organizacji nowych sił zbrojnych w celu realizacji koncepcji politycznej "nowego niemieckiego państwa na wschodzie", które byłoby wyłączone spod działania nieuchronnych restrykcji spowodowanych przegraną na froncie zachodnim. Na tereny opuszczane ...

Zadziorny-Mietek
16 września 2017 00:53

@O stylizacjach patriotycznych (15 września 2017 10:01)

W zakresie pomników "Lecha Kaczyńskiego" (cudzysłów chyba zrozumiały) nie ma zastosju. Powstają nowe i modernizuje się stare, jak poniżej:

Zadziorny-Mietek
15 września 2017 16:46

@Ku niepodległości. Bieg z przeszkodami. (13 września 2017 13:36)

Te obchody sprowadzą się do fałszowania na potęgę historii powstania i działalności ówczesnego państwa polskiego, czyli organizacji znanej pod nazwą II RP. Będziemy świadkami wychwalania realizowanej przez nią i w niej ideologii, czyli socjalizmu, etatyzmu, zamordyzmu, przy jednoczesnym przemilczaniu wszystkich spowodowanych przez nie katastrofalnych dla narodu skutków. Ku pokrzepieniu serc - socjalizmu będziemy bronić jak niepodległości.

Zadziorny-Mietek
13 września 2017 23:20

@Generał Franco, ks. Jan Šrámek i marszałek Śmigły Rydz czyli rok 1939 (6 września 2017 21:23)

Przemysł obronny II RP wyglądał w ten sposób, że został prawie w całości upaństwowiony i przez cały czas do wybuchu wojny. był utrzymywany w stanie gotowości mobilizacyjnej. Oznaczało to, że zakłady musiały być stale gotowe do produkcji, a pracownicy i obsługa musieli być opłacani nawet wtedy gdy nic nie wytwarzano, za przestoje. Co gorsze, odwrotnie niż w innych państwach, nic nie produkował na rynek cywilny. Po trzecie, choć produkowane uzbrojenie było wysokiej jakości, to z powodu dwóch pierwszych wymienionych przyczyn oraz braku produkcji w długich seriach, nie mówiąc już o masowej, było ono drogie i trudno je było sprzedać za granicą. Państwo polskie nie stworzyło praktycznie żadnych możliwości kredytowania zakupów przez kontrahentów zagranicznyc ...

Zadziorny-Mietek
11 września 2017 00:24

@Generał Franco, ks. Jan Šrámek i marszałek Śmigły Rydz czyli rok 1939 (6 września 2017 21:23)

W armii II RP Pana Boga oficjalnie nie było - dewiza WP brzmiała bowiem: "Honor i Ojczyzna". Dopiero w 1943 r., gdy wszystko zaczęło się naprawdę sypać, rząd w Londynie przypomniał sobie o Nim.

Zadziorny-Mietek
10 września 2017 23:24

@Linki w niedzielę. (10 września 2017 18:38)

Nawet po śmierci tajnego współpracownika resort dba o jego rodzinę. Tym bardziej takiego, który oddał spore przysługi. Takie są zasady tej roboty, bo w przeciwnym razie nikt by się nie dał zwerbować.

http://niezalezna.pl/45097-stalinowski-zyciorys-w-dokumentach-ipn-podwojne-zycie-brunona-miecugowa

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruno_Miecugow

Zadziorny-Mietek
10 września 2017 22:55

@Generał Franco, ks. Jan Šrámek i marszałek Śmigły Rydz czyli rok 1939 (6 września 2017 21:23)

II RP zarządzały gangi socjalistów. Socjalizm był ideologią kształtującą polską rzeczywistość - decydującą o życiu społecznym, ekonomicznym i politycznym. Nie ma co do tego wątpliwości. Nie powinno się tego ukrywać ani pudrować "niepodległością", "wolną Polską", czy rzekomymi osiągnięciami. Wystarczy przypomnieć jak mocno tamto państwo, grabiące Polaków bez litości i umiaru, było znienawidzone przez jego tzw. obywateli, chociażby przez polskich chłopów z Polesia czy Wołynia. Socjaliści wszystko spieprzyli - bo takie zawsze są skutki ich rządów. Nigdy nie są w interesie tych, o których rzekomo tak się troszczą i dbają. Do dziś jako naród nie możemy się ze skutków wrześniowej klęski i wojny podnieść, odrodzić, wzmocnić. ...

Zadziorny-Mietek
10 września 2017 21:32

@Ja, czyli mięso armatnie (8 września 2017 10:13)

Wszelakiej pomyślności z okazji urodzin.

Tekst jest wstrząsający.

Dlaczego nazywasz Dobrą Zmianą coś, co człowieka takiego jak Ty, zaangażowanego i wiernego od tylu lat, w ogóle nie chce zauważyć i wykorzystać - nie wysuwa żadnej sensownej propozycji? Zwyczajnie marnuje, wyrzuca na śmietnik. Przecież należysz do PiS, jesteś pod ręką. Nie rozumiem tego po prostu. Czy źle odczytuję sens Dobrej Zmiany, traktując ją jako ideę, w ramach której uczciwi i odpowiedzialni ludzie, dobrzy w swoich dziedzinach, awansują - dostają do ręki narzędzia wpływu na polską rzeczywistość, by czynić ją lepszą?

Zadziorny-Mietek
8 września 2017 17:38

@Generał Franco, ks. Jan Šrámek i marszałek Śmigły Rydz czyli rok 1939 (6 września 2017 21:23)

Dobrze ująłeś sedno. Szeremietiew to hurrapatriota i mitoman, na dodatek po prostu zwykły baran. Wiem co piszę, bo dyskutowałem z nim kiedyś na S24. Przeczytałem te jego bzdury, które zasygnalizowałeś, ręce i nogi opadają. Począwszy od Planu Operacyjnego "Zachód", którego w rzeczywistości nie było, a skończywszy na przegranej rzekomo "wskutek ataku dwóch wrogów". Ten "atak dwóch wrogów" jest potrzebny, wręcz konieczny specjalistom od fałszowania historii - od grobów pobielanych, by ludziom nie nasunęło się proste pytanie: Jak to się stało, że Wojsko Polskie, wcałe nie takie słabe jak nam się wmawia, poniosło tak wielką i tragiczną w skutkach klęskę? W zasadzie już po tygodniu walk było pozamiatane. Z ...

Zadziorny-Mietek
7 września 2017 04:34

@Podróż na Litwę, czyli ciąg dalszy o kanclerzu koronnym Hipolici Korwinie-Milewskim - niepodległość i organizacje (2 września 2017 18:03)

Socjalizm ze swych haseł najlepiej wykorzystuje kategorię "równość", ona stała podstawową zasadą socjalistycznej sprawiedliwości społecznej i głównym narzędziem do zawiadywania ludzkim stadem - ludem, społeczeństwem.

Zadziorny-Mietek
6 września 2017 07:54

@Suma wszystkich tęsknot. (3 września 2017 19:44)

Bobry podobno potrafią ściąć drzewo o średnicy do jednego metra. W Szczecinie na prawobrzeżu są tereny ogródków działkowych do których prowadzi dość ruchliwa ulica, wokół pełno wody. Tenże wędkarz opowiadał, że zwierz potrafił zwalić półmetrowe drzewo po jednej stronie ulicy i przetaszczyć je przez jezdnię na drugą w celu tylko jemu wiadomym. ;)

Zadziorny-Mietek
5 września 2017 12:42

@Suma wszystkich tęsknot. (3 września 2017 19:44)

Mikroskopijny Posejdonik - stosowny do akwenu - czuwał nad wami. ;))

Że to był ulubiony region peerelowskiej partyjno-kulturalno-medialnej hajsosajety to mi się obiło o uszy - widziałem Nóż w wodzie ;), ale na Mazurach byłem raz w życiu i to przejazdem. Nie znam ich zupełnie, kompletna pustka w głowie. Podobnie z górami - największe osiągnięcie to Sudety. Mentalnie jestem bardziej ku morzu, bo przecież Szczecin nad morzem i ono oraz wszystko co po nim pływa(ło) fascynowało mnie od dziecka. Wodnego żywiołu na poważnie raz doświadczyłem, ale za to tego z Biskajów i przeżyłem prawdziwy sztorm - w pełnym tego słowa znaczeniu: ośmiogodzinną jazdę bez trzymanki na krypie średniej wielkości.

Wystarczy się wypuścić trasą wokół Europy - na Atlantyk, by na w ...

Zadziorny-Mietek
5 września 2017 03:03

@Suma wszystkich tęsknot. (3 września 2017 19:44)

Jeśli jest jezioro, to muszą być kormorany. Muszą odlatywać a dzień musi gasnąć w szarej mgle. ;)

 

Zadziorny-Mietek
4 września 2017 23:42

@O sposobach przemawiania do wiernych (4 września 2017 08:53)

Skojarzenie Coryllusa zrozumiałe jak najbardziej. Pojazd kosmiczny na platformie startowej. Widoczna część korpusu z obudową silnika, szereg dysz wylotowych przy gruncie. Może to tylko sprawa ujęcia, ale odnoszę wrażenie, że za chwilę pojawią się w nich płomienie, zaś cały statek zostanie otoczony potężną chmurą dymu i powoli zacznie się unosić. ;)

Zadziorny-Mietek
4 września 2017 19:08

@Być faworytem (31 sierpnia 2017 10:57)

Most! Panie Jarecki, most pontonowy o długości 500 metrów przez Wisłę. Dwa razy!

Cyt.: "Konstrukcja ta w różnych opracowaniach określana jest jako most pontonowy[1], co jednak według prof. Barbary Rymszy z warszawskiego Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, nie jest precyzyjnym określeniem, ponieważ powinno używać się go wobec mostów opartych o łodzie (pontony) przetransportowane na miejsce przeprawy lądem. Natomiast w sytuacji, gdy łodzie są holowane lub spławiane rzeką do miejsca montażu, tak jak w konstrukcji z 1410, należy posługiwać się terminem most łyżwowy[2]. "

https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_%C5%82y%C5%BCwowy_pod_Czerwi%C5%84skiem

Wielki Mistrz notkę powyższą czytając do dziś zębami zgrzyta, w złości bezsilnej komtur&oacut ...

Zadziorny-Mietek
4 września 2017 16:50

@walczymy w okrazeniu (30 sierpnia 2017 00:37)

Masz całkowitą rację. Kameralna, przytulna, przyjazna atmosfera jest niezwykle ważna w przypadku produktu takiego jak książka - nie powinna ona ginąć, rozmywać się w przestrzeni obiektu. Lepiej jest chyba nawet, gdy ludzie troszkę się tłoczą i chcąc ogarnąć ofertę prezentowaną na stoiskach muszą innym spoglądać przez ramię.

Ważne też jest przewodnie, główne hasło reklamowe targów. Ono mogłoby znajdować się we wszystkich anonsach obok "Rozetta 2018". Przyszły rok ma być państwową fetą 100-lecia odzyskania niepodległości, bicia w bębny i trąbienia będzie sporo, możnaby więc na przykład włożyć kij w mrowisko z hasłem w rodzaju: "100-lecie niepodległości - czy rzeczywiście?" (to tylko pierwsze co mi przyszło do głowy). Dobrze by było, gdyby prelekcje by ...

Zadziorny-Mietek
31 sierpnia 2017 21:40

Strona 1 na 5.    Następna